Biblioteki publiczne

To ogół instytucji publicznych, których priorytetowym zadaniem jest udostępnienie, przechowywanie oraz gromadzenie materiałów bibliotecznych a mianowicie książek, czy czasopism.

Pierwsze wzmianki o istnieniu bibliotek o charakterze publicznym notuje się na okres helleński, natomiast istnienie bibliotek jako ogólnej formy gromadzenia zbiorów sięga już trzeciego tysiąclecia p.n.e. (obszary Chin oraz Egiptu). Dzisiejsze biblioteki publiczne w swych bogatych zbiorach prócz tradycyjnych książek, posiadają także materiały w postaci nowoczesnych nośników takich jak płyty CD, czy też DVD. O znamiennej roli bibliotek publicznych w rozwoju intelektualnym cywilizacji przekonywać raczej nikogo nie trzeba, dzięki nim zdecydowana większość społeczeństwa ma jedyną szansę na bez graniczny dostęp do różnorodnych nośników informacji w tym także do publikacji o charakterze wyjątkowo unikatowym, praktycznie z każdej dziedziny życia – od literatury (światowej oraz rodzimej), po publikacje techniczne, specjalistyczne na naukowych skończywszy.