Rodzaje bibliotek w Polsce

ksiazki.jpgInstytucja biblioteki w Polsce jest szeroko rozpoznawalne w dwóch powszechnie znanych formach, jako biblioteki ze zbiorami do wypożyczenia oraz do prezentacji na terenie obiektu bibliotecznego.

Zdecydowana część bibliotek posiada charakter mieszany, a więc możemy zarówno wypożyczyć daną pozycję, jak i dostać do niej jedynie wgląd. Ze względu na charakter gromadzonych księgozbiorów oraz sposoby udostępniania wyróżnia się kilka zasadniczych typów bibliotek. Do najbardziej znanych należna biblioteki szkolne, naukowe, fachowe oraz powszechne, są to biblioteki uwarunkowane od środowiska czytelniczego oraz sposobu udostępnienia. Kolejny typ ściśle powiązane jest z zakresem tematycznym, i tutaj mówimy o bibliotekach ogólnych oraz specjalistycznych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę procedury udostępniania pozycji zdecydowanie nakreślą nam się biblioteki zamknięte, publiczne, prezentacyjne, a także wypożyczające. W ogólnej klasyfikacji bibliotek wyróżnia się także biblioteki krajowe, międzynarodowe, lokalne, samorządowe, społeczne, czy prywatne.

Dodawanie komentarza

Aby dodać komentarz, wypełnij formularz poniżej.

Twoje dane