5 rzeczy do zrobienia rano, aby być szczęśliwszym przez cały dzień

5 rzeczy do zrobienia rano, aby być szczęśliwszym przez cały dzień

Kilka prostych czynności doda siły i pewności siebie.

Znajdź czas na nowy zdrowy nawyk

To nie przypadek, że ta wskazówka brzmi tak ogólnikowo — istnieje wiele czynności, których pozytywny wpływ na nastrój został potwierdzony badaniami. Wybór należy więc do Ciebie.

Można na przykład zająć się medytacją. Ćwiczenie nie musi być długie: wystarczy zamknąć oczy, skoncentrować się na oddechu i wykonać 10 wdechów i wydechów. Dzięki regularnym powtórzeniom medytacja nauczy Cię lepiej słyszeć samego siebie. Jak pokazują badania, umiejętność ta jest dobrym sposobem na zwiększenie zadowolenia z życia.

Innym rozwiązaniem są poranne ćwiczenia. Naukowcy z University of Vermont (USA) odkryli, że 20 minut ćwiczeń zauważalnie poprawia nastrój nawet na 12 godzin. Jeśli więc będziesz się rozciągać rano, pozostaniesz w dobrym nastroju do wieczora.

Na przykład codziennie rano budzisz się, myjesz twarz, a następnie ścielisz łóżko. Połącz jeden z tych obowiązkowych codziennych momentów z nawykiem, który chcesz wyrobić. Załóżmy, że pościelisz łóżko, usiądziesz przy nim i przeczytasz 10 stron książki. W ten sposób zwiększysz szanse na codzienne powtarzanie tej innowacji i utrwalisz nawyk dobrego poranka.

Odłóż telefon na bok

Najlepiej całkowicie usunąć z sypialni wszelkie gadżety z ekranem.

Istnieje wiele dowodów na to, że gadżety nie pozwalają ludziom czuć się szczęśliwymi. Na przykład, w jednym z badań naukowcy stwierdzili, że regularne oglądanie treści na Facebooku zmniejsza satysfakcję z życia i jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego. W innym badaniu stwierdzono, że wszystkie media społecznościowe powodują u ludzi większy niepokój i zwiększają poziom stresu.

Ponadto zwyczaj korzystania z gadżetów w sypialni może wpływać na jakość snu. W efekcie będziesz czuł się niewyspany, a rano bardziej nieszczęśliwy.

Mów do siebie po imieniu

Ludzie często prowadzą wewnętrzny dialog. Zwłaszcza rano, kiedy dopiero co się obudzili lub martwią się o to, co ich czeka w ciągu trudnego dnia. Takie refleksje można obrócić na swoją korzyść, stosując prosty trik: należy zwracać się do siebie po imieniu.

Porozmawiaj z kimś, kogo podziwiasz

Może to być każdy: współmałżonek, dziecko, przyjaciel, krewny, kolega z pracy. Najważniejsze jest to, że dana osoba wywołała w Tobie pozytywne emocje. Format rozmowy nie jest tak ważny.

Może nawet nie być konieczne wykonanie telefonu. Wystarczy pomyśleć o osobie, na której nam zależy, i skupić się na jej wizerunku oraz ulubionych cechach. Niektórzy uczeni sugerują, że tego rodzaju praktyka może zmniejszyć wewnętrzne napięcie.

Powiedz „dziękuję”

Obserwacje naukowców potwierdzają, że osoby, które codziennie zapisują, za co są wdzięczne na świecie, czują się szczęśliwsze od tych, które odnotowują tylko dokuczliwe momenty.

Nawyk mówienia „dziękuję” ma wpływ nawet na zdrowie fizyczne. Według ekspertów z amerykańskiego ośrodka badawczego Mayo Clinic poprawia sen i odporność. A im zdrowszy jesteś, tym łatwiej ci żyć.

Jest wiele sposobów na to, by wdzięczność stała się częścią Twojego poranka. Na przykład wiele religii praktykuje modlitwę poranną. Jeśli nie jesteś religijny, możesz po prostu podziękować życiu za to, co masz. Na przykład za smaczne śniadanie, pracę, którą kochasz, lub możliwość zabawy z małym dzieckiem.

Postaraj się poświęcić chwilę na podziękowanie życiu z samego rana. Może to poprawić Twój nastrój na cały dzień.