8 technik na poprawę pamięci

8 technik na poprawę pamięci

Jeśli jesteś jedną z wielu osób, które myślą, że mają słabą pamięć, może to wynikać z tego, że nie masz tak skutecznych sposobów jak inni,  aby nie tylko przyjmować dane, ale także masz mniej skuteczny sposób, w jaki mózg przetwarza je, zatem się nie utrwalahą. Mimo wszystko, chyba że cierpisz na jakąś chorobę, zaburzenie lub uraz, powinieneś mieć możliwość poprawy swojej pamięci.

Poniżej przedstawimy kilka różnych sposobów, w jakie możesz pomóc poprawić swoją pamięć.

1. Ciągle zwracaj uwagę!

Jeśli nie zwracasz wystarczającej uwagi na coś, o czym chcesz się dowiedzieć, twój umysł nie ma szansy na zakodowanie danych, a następnie przechowanie ich do przyszłego punktu odniesienia. Ktoś intencjonalnie skupiający się na określonej części danych zajmuje około 8 sekund, aby mógł zostać przetworzony przez hipokamp, ​​a następnie do odpowiedniej części centrum pamięci. Dlatego ważne jest, aby koncentrować się tylko na jednej rzeczy na raz i starać się nie wykonywać wielu zadań. Jeśli jesteś jak niektóre osoby i odkryjesz, że naprawdę łatwo się rozpraszasz, poszukaj cichego zakątka, w którym wiesz, że nie będzie Ci przeszkadzać.

2. Upewnij się, że pozyskujesz dane w sposób, który odpowiada Twojemu sposobowi uczenia się.

Większość z nas uczy się optyki, więc najlepiej uczą się, gdy czytają lub oglądają sprawy, o których muszą wiedzieć. Podczas gdy inni ludzie uczą się słuchowo i uważają, że lepiej jest uczyć się, kiedy słuchają. Osoby tego typu mogą znacznie łatwiej zapamiętywać dane, rejestrując je, a następnie słuchając, aż zostaną zapamiętane.

3. Zaatakuj wszystkie zmysły

Nie polegaj po prostu na swoich oczach, nawet jeśli jesteś osobą, która uczy się i zapamiętuje sprawy wizualnie. Dlaczego nie przeczytać na głos tego, co musisz zapamiętać, i spróbować tego rytmicznie recytować? Zdziwisz się, o ile poprawi się twoja pamięć. Podobnie spróbuj powiązać dane, które próbujesz zapamiętać, z kolorami, teksturami, zapachami i smakami. Wiele osób odkryło, że naprawdę pomaga im fizyczne przepisanie danych, które muszą wdrukować do mózgu.

4. Powiąż dane, które chcesz uzyskać, z czymś, o czym już wiesz.

Zbierając jakiekolwiek świeże dane, powiąż je z danymi, które już zachowałeś w swojej pamięci i które możesz przywołać.

5. Uporządkuj dane

Jeśli musisz, zapisz sprawy w książce adresowej, pamiętniku lub w kalendarzu. Jeśli masz do czynienia z dużo bardziej złożonym materiałem lub danymi, rób notatki, a potem, gdy będziesz miał czas, przegrupuj je w poszczególne kategorie. Jeśli musisz, użyj zarówno słów, jak i obrazów, aby pomóc Ci poznać dane, które chcesz zachować w swojej pamięci.

6. Naucz się rozumieć i tłumaczyć złożony materiał

Kiedy próbujesz nauczyć się bardziej złożonego materiału lub przedmiotów, skoncentruj się na prostym zrozumieniu podstawowych idei zamiast zapamiętywać tylko pojedyncze jej części. Rozważ możliwość wyjaśnienia komuś innemu własnymi słowami na dany temat lub sprawę.

7. Przećwicz dane, które otrzymałeś

Bardzo ważne jest, aby codziennie tego samego dnia powtarzać wszystko, czego się nauczyłeś, a następnie powtarzać to od czasu do czasu. Podobnie, jeśli jesteś w stanie, przesadź z pewnym tematem lub sprawą, ponieważ często odkryjesz, że jesteś w stanie przywołać dane tak, jakby były twoją drugą naturą.

8. Bądź pozytywny i zachowaj motywację

Ważne jest, abyś ciągle powtarzał sobie, że chcesz poznać sprawy, o których musisz pamiętać. Podobnie przypominaj sobie, że jesteś w stanie dowiedzieć się o sprawach, a następnie je zapamiętać. Jeśli naprawdę powiesz sobie, że twoja pamięć jest słaba, to naprawdę utrudni to nie tylko tobie, ale także twojemu mózgowi zapamiętywanie spraw.

Jednak będąc pozytywnie nastawionym, naprawdę pomagasz sobie w poprawie pamięci.

1 thoughts on “8 technik na poprawę pamięci

  1. Cenna lekcja! W połączeniu ze zdrową dietą, efekty są zadowalające.

Comments are closed.